© 2018 TEN

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram

 6th Grade

 READING & WRITING GOALS

DURING WRITING, I CAN...

-Support written claims or arguments with clear reasons and relevant evidence

-Produce clear and coherent writing appropriate to the task, purpose, and audience

WHEN READING, I CAN...

-Provide detailed summaries of texts

-Determine the theme or main idea of a text and how it is expressed

-Describe how a particular story or text unfolds and how characters respond to plot developments

-Use a range of reading strategies to determine the meaning of unknown words as they are used in a text

-Compare and contrast various texts, including poems, stories, and historical novels

-Understand the figurative and literal meaning of words and phrases. The figurative meaning of a word or phrase often goes beyond the literal definition, such as the phrase “It’s raining cats and dogs.”

WHEN SPEAKING, I CAN...

-Participate in class discussions about various texts and topics

-Conduct short research projects to answer questions, using several sources

MATH GOALS

WHEN MULTIPLYING, DIVIDING, ADDING AND SUBTRACTING, I CAN...

-Build on knowledge of multiplication and division to divide fractions by fractions

-Add, subtract, multiply and divide multi-digit decimals quickly and accurately

-Write and determine the value of expressions with whole-number exponents (such as 15+32)

-Identify and write equivalent mathematical expressions by applying the properties of operations. For example, recognize that 2(3+x) is the same as 6+2x

-Solve problems involving area and volume

WHEN LEARNING RATIOS AND RATE, I CAN...

-Understand and apply the concepts of ratios and unit rates, using the correct language to describe them

(for example, the ratio of wings to beaks in a flock of birds is 2 to 1, because for every 2 wings there is 1 beak)

WHEN UNDERSTANDING NUMBER OR WORD PROBLEMS, I CAN...

-Understand that positive and negative numbers are located on opposite sides of 0 on a number line

-Use pairs of numbers, including negative numbers, as coordinates for locating or placing a point on a graph

-Understand that solving an equation such as 2+x=12 means answering the question, “What number does x have to be to make this statement true?”

Represent and analyze the relationships between independent and dependent variables

SCIENCE GOALS

WHEN INVESTIGATING NATURAL RESOURCES, I CAN...

-Understand how water on Earth is distributed and circulated through oceans, glaciers, rivers, ground water and the atmosphere

-Research and evaluate data and information to learn about the types and availability of Earth’s various natural resources

WHEN LEARNING GEOLOGY, I CAN...

-Learn how forces inside Earth and on the surface build, destroy and change Earth’s crust

-Analyze how Earth’s crust changes over time due to forces such as earthquakes and landslides

-Learn how major geologic events such as earthquakes, volcanic eruptions, mid-ocean ridges and mountain formation are associated with Earth’s plate boundaries and attributed to plate motions

-Understand that geologic time, history and changing life forms are indicated by fossils and successive sedimentation, folding, faulting and uplifting of layers of sedimentary rock

WHEN INVESTIGATING WEATHER SYSTEMS, I CAN...

-Understand that weather is a result of complex interactions of Earth’s atmosphere, land, and water that are driven by energy from the sun, and can be predicted and described through complex models

-Learn that the relative positions and motions of the Earth, moon, and sun can be used to explain observable effects, such as seasons and eclipses

SOCIAL STUDIES GOALS

WHEN LEARNING ABOUT THE WESTERN HEMISPHERE, I CAN...

-Analyze and interpret historical sources to ask and research historical questions

-Identify ways different cultures record history

-Learn about the historical eras, individuals, groups, ideas, and themes in regions of the Western Hemisphere and understand their relationships with one another

WHEN LEARNING ABOUT GEOGRAPHY, I CAN...

-Understand how the use of geographic tools can solve problems. For example, technology can help in identifying the spread of disease

Understand how human and physical systems vary and interact. For example, nations use such geographic information to determine where to locate cities, establish trade routes and create security systems like forts

WHEN LEARNING HOW DIFFERENT GOVERNMENTS RELATE TO CITIZENS, I CAN...

-Identify and analyze different economic systems, including traditional, command, market and mixed economies

-Learn that saving and investing are key contributors to financial well-bein

-Analyze the interconnectedness of the United States and other nations

-Compare multiple systems of government

-Identify how different forms of government relate to their citizens. Topics include democracy and authoritarian government

WHAT CAN YOU DO TO HELP YOUR CHILD?

READING AND WRITING

-Provide time and space for your child to read independently, without distractions such as the TV

-Make time for conversation at home. Discuss current events, shared interests and future aspirations for education and career

-Listen with your child to a television reporter, politician or another speaker. Ask your child to tell the speaker’s main points. Was the speaker trying to convince the audience of something? How?

-Encourage your child to learn at the library or on the Internet what life in your community was like 100 years ago

-Visit museums, zoos, theaters, historical sites, aquariums and other educational places to help increase your child’s exposure to new knowledge and vocabulary

-Use technology to help build your child’s interest in reading. There are several websites where children can read books or articles online. The computer will help with words your child cannot read independently. Libraries also have computers children can use to access those sites. Feel free to ask a librarian or teacher for suggestions.

MATH

-Look for “word problems” in real life

-Ask your child to calculate the unit rates of items purchased from the grocery store. For example, if 2 pounds of flour cost $3.00, how much does flour cost per pound?

-Have your child determine the amount of ingredients needed when cooking. For example, if a recipe calls for 8 cups of rice to serve 4 people, how many cups of rice do you need to serve 6 people?

-Find the surface area of the walls and ceiling in a room to determine the cost of painting the room

-Encourage your child to stick with it whenever a problem seems difficult. This will help your child see that everyone can learn math